BATALHA – klasztor w Portugalii

Batalha to niewielkie miasto w zachodniej Portugalii. Tym co przyciąga tu rzesze turystów jest usytuowany w samym sercu miasta monumentalny Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej. Świątynia ta uważana jest za jeden z najwspanialszych i najznamienitszych zabytków w Portugalii oraz jedno z najwybitniejszych dzieł gotyckiej architektury sakralnej w Europie. Budowa klasztoru rozpoczęta została pod koniec XIV wieku z polecenia ówczesnego króla Portugalii – Jana I Dobrego zwanego także Wielkim (1357-1433), w podzięce za nieoczekiwane zwycięstwo nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą, która stoczona została w 1385 roku. Triumf ten umocnił także na kolejne wieki niepodległość Portugalii. Nazwa Batalha wywodzi się od portugalskiego wyrazu oznaczającego zwycięską bitwę. Zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrotą oznacza tyle dla Portugalczyków co dla Polaków zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

zdjecia3-8

zdjecia1-571

zdjecia1-553

zdjecia1-586

zdjecia1-603

zdjecia1-607

zdjecia1-612

zdjecia1-627zdjecia1-598