indeks

Siódma Niedziela Zwykła 23. 02. 2020 r.

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.
  1. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 9.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  1. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcam do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
  1. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30, oraz w Gorzkich żalach, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 8.30.
  1. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz.12.00, zapraszam rodziców i kandydatów do bierzmowanie na spotkanie.
  1. Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Z naszej parafii organizuję wyjazd na dzień beatyfikacji – koszt 50 zł.
  1. Bardzo dziękuję za składane dziś ofiary na ogrzewanie kościoła. Wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać za troskę o naszą świątynię.
  1. W numerze na 23 lutego 2020 r. warto przeczytać: Jemen potrzebuje pomocy – W 30-milionowym Jemenie, aż 24 mln mieszkańców potrzebuje pomocy – o dramatycznej sytuacji w tym ogarniętym wojną kraju; Jak podnieść się z depresji? – Dlaczego coraz więcej nastolatków i dorosłych popada w depresję i podejmuje czyny samobójcze. Jak sobie z tym radzić?;  Terapia naprawdę pomaga – Jak odróżnić depresję od chwilowego przygnębienia? Kiedy powinniśmy konsultować się z psychologiem, a kiedy z psychiatrą?; Świat boi się wirusa – Skąd wziął się groźny koronawirus? Od zwierząt, czy wyciekł z tajnego laboratorium, jak twierdzi były oficer izraelskiego wywiadu? I jakie skutki spowoduje on w gospodarce i polityce światowej?
  1. Wszystkim Parafianom i Gościom na czas trwania w postawie czuwania i pokuty oraz wdzięczności za Eucharystię, która daje życie, niech dobry Bóg obficie błogosławi. Szczęść Boże.