indeks

Niedziela Palmowa –Męki Pańskiej  14.04.2019r.

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
  1. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy o godz. 17.30.
  1. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Wieczorna modlitwa potrwa do godz.22.00.
  1. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o godz. 15.00. W piątkowy wieczór o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Zachęcam do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 22.00. Bardzo proszę Strażaków i Harcerzy do zaciągnięcia tradycyjnej warty przy Grobie Pana Jezusa. W Wielki Piątek rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.
  1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę.
  1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę, tradycyjne święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz.9.00 do 13.00 /co godzinę/.
  1. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zmroku o godz. 20.00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Proszę o przyniesienie ze sobą świec. Na zakończenie uroczystości – procesja rezurekcyjna. Na Wigilii Paschalnej będziemy gościć orkiestrę na zaproszenie pana Andrzeja Młynarczyka.
  1. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
  1. Do chorych, którzy nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach parafialnych, udam się jutro 15 kwietnia w Wielki Poniedziałek, od godz. 13.00. Chorych proszę zgłaszać w zakrystii.
  1. Spotkanie kandydatów na ministrantów i ich rodziców w Wielki Wtorek po mszy św. wieczornej.
  1. W numerze na 14 kwietnia 2019 warto przeczytać:- Cisza Wielkiego Tygodnia – Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Na Kalwarii – Na czym polega wyjątkowość misteriów pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej? – Spowiedź bez tajemnicy? – Australijskie pomysły, żeby zmusić księży do zdrady tajemnicy spowiedzi. – Na wpół żywy – Jaki jest stan Kościoła w Polsce? Życzenia na Wielki Tydzień – O hipokryzji we współczesnej kulturze.
  1. Wszystkim parafianom i miłym Gościom dużo błogosławieństwa Bożego na dobre przeżycie Wielkiego Tygodnia. Szczęść Boże.