indeks

Niedziela Palmowa –Męki Pańskiej  05.04.2020r.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
  1. Wielki Tydzień i Wielkanoc przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Z powodu pandemii koronawirusa za pośrednictwem środków społecznego przekazu w Kościele Domowym celebrujmy największe i najważniejsze Święta naszej wiary.
  1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii Msza Wieczerzy Pańskiej o godz.18.00. W kościele może przebywać tylko pięć osób.
  1. W piątkowy wieczór o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Po Komunii św. zostanie przeniesiony Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 22.00. W kościele może przebywać tylko pięć osób.
  1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę.
  1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W kościele może przebywać tylko pięć osób. W tym roku tzw. „święconka” ma charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem. Nie używa się wody święconej. Tekst modlitwy znajduje się na stronach internetowych diecezji i naszej parafii www.parafiaodolion.pl/aktualności/ oraz w mediach społecznościowych.
  1. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zmroku o godz. 20.00. Na zakończenie Wigilii Paschalnej, przy dźwięku dzwonów na progu świątyni Najświętszym Sakramentem udzielę wszystkim Bożego błogosławieństwa.
  1. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
  1. Chciałbym poinformować, że najpóźniej od Wielkiej Środy na stronie internetowej diecezji pojawi się baner zatytułowany „Triduum Paschalne. Materiały”, po kliknięciu którego internauta zostanie przekierowany na specjalną stronę, gdzie w formacie pdf, w jednym miejscu będą zebrane pliki do pobrania, takie jak: Akt żalu doskonałego; Błogosławieństwo stołu rodzinnego w Wielkanoc; Dekret Biskupa Włocławskiego o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii; Dekret Penitencjarii Apostolskiej udzielający odpustu zupełnego; Jak przeżywać transmisje Mszy św.; Komunia Duchowa; O uzyskaniu przebaczenia grzechów ciężkich w sytuacji nadzwyczajnej poza spowiedzią; Triduum Paschalne – teksty liturgiczne.
  1. Na czas epidemii tygodnik Idziemy ukazuje się tylko w wydaniu elektronicznym. Kto może wykorzystać i zamieścić u siebie nasze materiały na stronie www., FB czy gdziekolwiek indziej – bardzo proszę! Musimy zwiększyć zasięg e-wydań Szczęść Boże. Ks. Henryk Zieliński. Idziemy można nabyć pod adresem: https://eprasa.pl/news/idziemy na urządzenia mobilne lepsza jest chyba wersja dostępna na:  https://www.egazety.pl/wydawnictwo-warszawsko-praskie/e-wydanie-idziemy.html Pracujemy nad tym, żeby można było pobrać gratis pdf wydania ze strony www.idziemy.pl
  1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary, które za pośrednictwem konta parafialnego lub osobiście przekazywane są na kwiaty do grobu Pańskiego i funkcjonowanie naszej parafii. Tak wielkiego odzewu ze strony Parafian i dobrodziejów z poza parafii nawet się nie spodziewałem. Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać.
  1. Wszystkim parafianom i miłym Gościom dużo błogosławieństwa Bożego na dobre przeżycie Wielkiego Tygodnia. Szczęść Boże.