Historia parafii

Historia Odolionu sięga początku XIX wieku, kiedy to oddziały wojsk napoleońskich dowodzonych przez generała Odo Lyon’a usuwały nieliczne załogi pruskie na terenach utworzonego Księstwa Warszawskiego. W walce z żołnierzami zginęło wielu oficerów francuskich, wśród nich generał Odo Lyon. Ku czci poległych , w uznaniu dla ich zasług miejsce to nazwano Odolion. W czasie drugiej wojny światowej, hitlerowcy rozstrzelali 1142 okolicznych mieszkańców, a pochowano ich w pobliskim lesie w Odolionie. Dziś znajdują się tutaj dwa pomniki upamiętniające to wydarzenie. Dekretem z 27 kwietnia 1996r.  została erygowana nowa parafia pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie przez ówczesnego biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego. Powstała z części parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku i parafii Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku. W latach 2003 – 2012 ksiądz proboszcz Henryk Kołodziejczyk wybudował kościół w Odolionie. 10 czerwca 2012 r. Ordynariusz naszej diecezji biskup  Wiesław Alojzy Mering dokonał uroczystego aktu dedykacji nowego kościoła. Jest to pierwsza w Diecezji Włocławskiej świątynia, której  patronem jest św. Jan Paweł II. Kościół został wybudowany z ofiar parafian i dobrodziejów wg projektu mgra inż. arch. Jerzego Kociołowicza. Wnętrze świątyni zaś i jej wystrój zrealizowano na podstawie projektu artysty plastyka mgra Doroty Żarskiej i artysty grafika Tomasza M. Wiśniewskiego – z Warszawy.

dsc_0480_wynik dsc_0539