Adwent to początek roku kościelnego. Jest to okres obejmujący cztery kolejne niedziele przed świętem Narodzenia Pańskiego.

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie. Ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia oraz skłonić ich do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię. Dlatego Adwent nie ma wymiaru pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Opuszczając w tym okresie Gloria oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa.

W czasie adwentu odprawiane są Msze Św. zwane Roratami (łac. rorate coeli desuper – spuście rosę niebiosa). Msza św. roratnia odprawiana o brzasku dnia podkreśla wyjątkowość tego ważnego okresu. Otóż jest to Msza św. z formularza o NMP.

Roraty w wielkiej mierze pomagają nam się przygotować na Misterium Bożego Narodzenia. Układając w sposób szczególny swoje wnętrze spojrzyjmy na przygotowanie przyjścia Syna Bożego… oraz na Maryję, która w tym ważnym okresie jest mistrzynią adwentowego oczekiwania.

Symbole adwentowe:

• świeca z niebieską wstążką zwana roratką, owa roratka symbolizuje NMP
  • wieniec z czterema świecami – każda świeca zapalana jest w jedną niedziele adwentu, można powiedzieć tak „odlicza” się czas pozostały do Bożego Narodzenia.
  • lampion – wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

Obecnie cały czas trwania Kościoła można nazwać nieustannym „Adwentem”; oczekiwaniem na wypełnienie się czasów. Cały czas pielgrzymujemy, jesteśmy w drodze, w oczekiwaniu. Nigdy nie wolno nam przespać, zagasić lampy naszych sumień. „Bądźcie gotowi”! (Łk 12, 40).

Boże Narodzenie będziemy przeżywać na tyle, na ile godne było nasze przygotowanie w Adwencie.

Program rekolekcji adwentowych

20 – 22 grudnia 2019 roku

Piątek 20.12.2019r.

godz.17.00 – msza św. z nauką dla dorosłych